هوالشاهد العلیم

در پی انتشار نوشتار «ولیّ و والی» و اعتراضات و اشکالات پدید آمده نویسنده مقاله با زبانی ساده تر برای فهم آسان توضیحاتی را به شرح زیر بیان داشت:

طبعا هدف از تحریر این نوشته اثبات حقانیت ولایت و حق حاکمیت و امامت حضرت علی ابن ابی طالب امیرالمونین(ع) بوده است لکن به سبک و روشی جدید مناسب زمان و عرف متداول امروز؛ این استدلال و اثبات برای افرادی غیر از همفکران و همنظران خودمان که نزد ما حقانیت حضرت علی(ع) اثبات شده و مسلم است بیان شده است. این ادله و مواردی که ذکر شده به صورتی است که هیچ کس از هیچ کدام از ادیان و مذاهب نتوانند ایرادات و شبهاتی به حقانیت حضرت علی ابن ابی طالب امیرالمونین(ع) وارد نمایند.

بعبارت دیگر بنابر داشته‌های جناب علی ابن ابی طالب(ع) و اقرار و اعتراف مردم آن زمان و بنا بر حکم عقل و عقلاء، ویژگی ها و خصوصیات بدیهی  ایشان مثلاً با تقوی ترین، شجاع ترین، عالم ترین، بهترین داور و علی کل حال شایسته ترین فرد بودن ایشان ایجاب میکند که وی حاکم و والی مردم باشد؛ لکن اهل دنیا و صاحبان شهوت مقام و ریاست مانع عملی شدن این مهم شدند که علی ابن ابی طالب (ع) حاکم و والی امت باشد و ایشان به اضطرار خانه نشین گردید. ولایت و امامت وی همچنان محفوظ و خلل ناپذیر بوده و هست و مشروعیت الهیه و مورد رضایت الله تعالی را داشته و دارد و در مقابل این مشروعیت هیچ جایگاهی برای کسی و مقامی باقی نمی‌ماند.

حق جویان باید توجه داشته باشند که اگر احیانا مشروعیت برای والی ذکر شده است بر اساس اصطلاح و عرف زمان حال است که به این صورت است که کسانی که سرپرستی یک موسسه، شهر و یا کشوری را بعهده دارند و با رأی مستقیم، نظر شورا و یا عناوین و حیل دیگری سرکار می‌آیند تعبیر به مشروعیت (مشروعیت مصطلح جامعه نه مشروعیت الهی) آن مقام در آن سمت می‌شود. وگرنه کسانی که در مقابل امیرالمونین(ع) بودند هیچ مشروعیت الهیه نداشته اند.

واژه «لازم الاتباع» بر اساس اضطرار و ناچاری در پیروی از فرمان والی مطرح شده است و به معنی «واجب الاتباع» که شرعیت داشته باشد نیست.

در ادامه لازم است بعضی از طلاب و فضلای عزیز دقت نمایند که همه ما از جمله طلاب، علماء و روحانیون و بطور کلی همه شیعیان از موالیان امیرالمونین علی(ع) و ائمه اثنی عشر(ع) هستیم و بر این موالات و همراهی هم افتخار و مباهات می‌نماییم. الحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ.

در پایان اگرچناچه افرادی خبره و صاحب نظر خواستند مطلب را نقد کنند استقبال میشود؛ و در خدمت سروران هستیم.

     والسلام    

اوقات شرعی


شنبه , ۲۹ تیر ۱۳۹۸
17 ذو القعدة 1440
20 July 2019

ورود به حساب کاربری

پربازدیدترین مطالب